At the gas station, each liter of gas costs $\$3$, but there's a promotion that for every beverage you purchase you save $\$0.20$ on gas.
**Is your total savings on gas proportional to the number of beverages you purchase?**
[[☃ radio 1]]
Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>