Learn To Be brings free online tutoring students around the United States. Volunteer and gain community service hours while helping students who need it./p>

Systems of linear equations word problems: Level 2

The owner of a health food store is developing a new product that consists of peanuts and raisins. Raisins cost $2.50\$2.50 per pound and peanuts cost $3.50\$3.50 per pound. The owner wants to create 2020 pounds of the product that cost $3.03\$3.03 per pound. Which of the following systems of equations can be used to determine the number of pounds of peanuts, pp, and the number of pounds of raisins, rr, that should be combined?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer: